يکشنبه ١٩ ارديبهشت ١٤٠٠

مجتمع آموزش عالی فقه

فِيهِ رِجَالٌ يُحِبُّونَ أَن يَتَطَهَّرُوا

اوقات شرعی به افق شهرها

صفحه اصلی > اخبار مجتمع پنج شنبه ١٦ بهمن ١٣٩٩ ١١٥٥٨٩

مراسم جشن سالروز میلاد حضرت فاطمه(س)، پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و تعمم جمعی از طلاب مجتمع آموزش عالی فقه، با حضور آیت‌الله حسینی بوشهری ، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی ، حجت الاسلام و المسلمین دکتر تلخابی ، طلاب و اساتید محترم روز چهارشنبه مورخ 99/11/15 در مجتمع آموزش عالی فقه برگزار گردید .

حضرت حجت الاسلام والمسلمین تلخابی در مراسم جشن پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران و ولادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) و تعمم جمعی از طلاب مجتمع آموزش عالی فقه که با حضور با شکوه اساتید و طلاب در مسجد این مجتمع برگزار شد، در ضمن سخنان کوتاهی، تلبس طلاب به لباس مقدس روحانیت را رسمیت یافتن و مهر تأییدی بر کسوت سربازی حضرت آقا امام زمان(عج) دانستند و ابراز کردند: این لباس، وظیفه اخلاقی خاصی را برای طلاب به ارمغان می آورد که باید از آن حراست کنند.
رییس محترم مجتمع آموزش عالی فقه تأکید نمودند: تلبس به خودی خود انجام وظیفه طلبه را به همراه نمی آورد، بلکه این خلق و کردار طلبه است که به لباس احترام و آبرو می بخشد و باید به این وظیفه به درستی عمل کرد تا روزی در نزد آقا امام زمان(عج) شرمسار نگردیم.

 

در ادامه این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی، رئیس جامعةالمصطفی، ضمن تبریک میلاد باسعادت حضرت فاطمه زهرا(س) و گرامیداشت روز زن، ابراز داشت: امروز به نام دفاع از حقوق زن، نهضت‌ها و جریان‌های مختلفی در دنیا فعالیت می‌نمایند، ولی کماکان آنچه در این فعالیت‌ها مغفول مانده، حقوق اصلی و طبیعی بانوان است.

رئیس جامعةالمصطفی بشریت را نیازمند توجه به الگوها و اسوه‌های حقیقی دانست و خاطرنشان کرد: اسلام عزیز در روزگاری که بانوان در نهایت مظلومیت بودند، الگویی درخشان همچون حضرت فاطمه زهرا(س) به بشریت ارائه نمود. خداوند متعال به پیامبر گرامی اسلام(ص) کوثر، منشأ رشد و بالندگی و چشمه جوشانی از خیر کثیر عنایت کرد؛ وجود مقدس بانویی که اسوه ابدی همه زنان و عالم بشریت خواهند بود.

وی وضعیت نابهنجار امروز خانواده­‌ها در برخی جوامع را محصول تمدن جدید غربی دانست و گفت: امروز بشریت از درد بزرگ فروپاشی و تزلزل این رکن مهم اجتماعی رنج می‌کشد و متأسفانه این مسیر نامناسب همچنان ادامه دارد و هر روز نیز شرایط بدتری می‌یابد.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی عفاف، خانواده و نحوه حضور و نقش‌آفرینی اجتماعی بانوان را در جامعه، از مسائل روز بشریت برشمرد و تصریح کرد: در این زمینه، اسلام الگوی درخشانی برای ارائه به عالم دارد؛ چهره مبارک حضرت فاطمه زهرا(س) هم از بعد اخلاقی و معنوی، نمونه‌ای برجسته و درخشان برای بشریت هستند و هم از نظر زندگی خانوادگی و نیز حضور مؤثر در عرصه اجتماع در راه دفاع از حق، اسوه‌ای حقیقی برای همه ما به شمار می‌آیند.

وی ضمن گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی حادثه بزرگی در صفحه تاریخ معاصر است که توانست محاسبات جهانی را متحول نماید.

رئیس جامعةالمصطفی انقلاب اسلامی را حاوی اندیشه و تفکر جهانی خواند و اظهار داشت: نحوه اداره جوامع، از بزرگ‌ترین مسائل دنیای امروز است. پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، دو اندیشه بزرگ لیبرال دموکراسی و مارکسیسم مطرح بود که یکی از این دو اندیشه، تا حدود زیادی از عرصه خارج شد و اندیشه دیگر، خود را برنده نهایی و دستاورد پایانی بشر برای مدیریت جهان می‌نامید.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی ادامه داد: تنها تفکری که امروز در برابر این اندیشه مدعی حکمرانی در جهان حضور فعال و پویا دارد، گفتمان انقلاب اسلامی است و طبیعی است با مخالفت‌ها و دشمنی‌های قدرت­‌های سلطه‌گر رو‌به‌رو شود. تلاش ابرقدرت‌ها از روز نخست پیروزی انقلاب اسلامی، در جهت مهار و حذف این اندیشه از عرصه عالم بوده است که با وجود استفاده از انواع ابزارهای نرم و سخت، تا امروز به توفیقی دست نیافته‌اند و به یاری خداوند در آینده نیز دست نخواهند یافت.

رئیس جامعةالمصطفی، در پایان، یکی از مهم‌­ترین ابزارهای استعمار برای سلطه بر افکار عالم را بهره‌برداری از رسانه و امپراتوری تبلیغاتی خواند و تأکید کرد: مسئولیت مراکز علمی حوزوی و دانشگاهی، به ویژه مراکز برآمده از انقلاب اسلامی مانند جامعةالمصطفی و نیز اندیشمندان و طلابی که امروز به پوشیدن لباس مقدس روحانیت مفتخر می‌گردند، این است که اندیشه و پیام معنوی انقلاب اسلامی را به درستی برای بشریتی که خواهان و تشنه این راه تازه است، تببین و ترویج نمایند. توکل بر خدا، صبر و استقامت، رمز پیروزی در این مسیر خواهد بود.

در ادامه این مراسم، آیت‌الله حسینی بوشهری در آغاز سخن، ضمن تبریک میلاد حضرت فاطمه(س) و ایام پرخیر و برکت دهه فجر انقلاب اسلامی، این انقلاب را ریشه در آموزه‌های مکتب علوی(ع) دانست و با اشاره به هجمه دشمنان برای نابودی آرمان‌های انقلاب، تصریح کرد: باید ببینیم لازم است چه ساز و کاری بیندیشیم تا توطئه آنان را در دستیابی به اهداف شومشان ناکام بگذاریم. مهم‌ترین شرط، دانایی، عالم بودن و بهره‌مندی از منطق و استدلال است.

 

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین، در ادامه، خاطرنشان ساخت: باید به خوبی بدانید که فلسفه وجودی شما در قم چیست؛ شما به عش آل‌محمد(ص) آمده‌اید که به دین خدمت نمایید و آنچه در اجرای احکام الهی در توان دارید، در طبق اخلاص بگذارید.

امام جمعه قم ادامه داد: امام علی(ع) می‌فرمایند: خداوند هر گاه خیر بنده‌ای را بخواهد، بهترین فرصت‌ها را در اختیارش قرار می‌دهد. شما نیز مورد عنایت پروردگار هستید که به قم آمده و در مسیر یادگیری دین قرار گرفته‌اید.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه با بیان اینکه ما درس می‌آموزیم تا در گام نخست، به احکام دین عمل نماییم، ابراز کرد: در مرحله بعدی نیز ترویج مبانی ناب دین در جامعه، وظیفه ماست.

آیت‌الله حسینی بوشهری ضمن تأکید بر ترویج عملی مبانی دین، بیان کرد: به هر شهر و دیاری که می‌روید، مردم را با عمل به دین دعوت کنید و اهل علم و عمل باشید.

وی افزود: امروز جامعةالمصطفی در عرصه گیتی می‌درخشد و دشمنان نخواهند توانست جلو جلوه نور حق را در عالم بگیرند. شما نیز هر یک چراغ پرفروغی در کشورتان خواهید بود که مردم از نور وجود شما بهره می‌برند.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین ادامه داد: لازم است قدردان نعماتی باشیم که خداوند به ما تفضل نموده است و نعمت‌های الهی را در رفتار و گفتار و منش خویش نمایان سازیم.  

امام جمعه قم، در ادامه، بر اهتمام به فراگیری دروس اسلامی تأکید ورزید و خاطرنشان ساخت: باید ارزیابی نمایید علمی که فرامی‌گیرید، موجب اخلاص در عمل و تقوا در شما شده است یا نه.

آیت‌الله حسینی بوشهری، در پایان، تأکید کرد: درس بخوانید و عالمانه از آرمان‌های بلند اسلام دفاع نمایید و اگر در مقابل تهدیدات دشمنان دین خم به ابرو نیاوردید، پیروز میدان شمایید.

در پایان مراسم، ۶۱ نفر از طلاب مجتمع آموزش عالی فقه به دست حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی و آیت‌الله حسینی بوشهری معمم شدند.

 

شایان ذکر است در آغاز مراسم، مداح اهل‌بیت(علیهم‌السلام) به نعت حضرت صدیقه طاهره(س) پرداخت.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: