شنبه ٢٧ مهر ١٣٩٨

مجتمع آموزش عالی فقه

فِيهِ رِجَالٌ يُحِبُّونَ أَن يَتَطَهَّرُوا

اوقات شرعی به افق شهرها

صفحه اصلی > انجمن ها > انجمن فقه اقتصادی 

معرفي انجمن علمي پژوهشي فقه اقتصادي
پژوهش عرصه تجلي انديشه ها و تضارب آراء و تعامل نظريه ها، تحليل آموزه ها و احياء ميراث گذشتگان، حراست از تفكر و تعمق در مسائل و ترويج پاياپاي و پوياي عقلانيت است. پژوهش و تحقيق در حوزه علوم و معارف اسلامي در ابعاد مختلف آن، تبيين معارف غني اسلام و پاسخگويي به مسايل روز از مسايل ضروري و اجتناب ناپذير است.
انجمن علمي پژوهشي فقه اقتصادي در سال 1385 ، در مدرسه عالي فقه تخصصي تشكيل گرديد. اميد است، اين انجمن با عنايت حضرت ولي عصر (عج الله فرجه الشريف) بتواند در عرصه تحقيق و پژوهش به اهداف مورد نظرشان دست يابند و به نوبه خود وجب رشد و تعالي و نشاط علمي تحقيق و پژوهش در جامعه المصطفي العالميه گردند.
 فعاليتهاي انجمن:
1- همکاري در زمينه همايش سيره پيامبر اعظم (ص) که از طرف معاونت پژوهش به اجرا گذاشته شد.
2-  ارتباط با انجمن علمي اقتصادي حوزه و عضويت بعضي از اعضاي انجمن علمي پژوهشي فقه اقتصادي، در انجمن علمي اقتصادي حوزه و شرکت در جلسات و نشست‌هاي علمي که از سوي آن انجمن برگزار مي گرديد.
3-  تهيه و توزيع مقالات فقهي و اقتصادي و كتب اسلامي در اينترنت و اسلايد آموزشي بازار بورس و اوراق بهادار، كه در3CD  در اختيار اعضاي انجمن گذاشته شد.
4-  تهيه چند کتاب فقهي و اقتصادي كه مورد نياز طلاب و اعضاي انجمن علمي پژوهشي فقه اقتصادي بوده است.
5- تهيه و توزيع کارتهاي اينترنتي براي استفاده طلاب در راستاي تحقيقات علمي پژوهشي.
6-  تصويب موضوع براي نشستهاي علمي با همکاري معاونت پژوهش مدرسه که نشست حيله¬هاي ربا با سخنراني استاد مير معزي برگزار گرديد، موضوعات مصوبه ديگر در آينده برگزار مي‌شود.
7-  گردش علمي؛ كه در اين گردش علمي با همكاري گروه فقه اقتصادي و همياري استاد جهانيان، از بازار بورس قم ديدن نموديم و به مدت يكساعت و نيم از سوي مسؤلين بازار بورس قم، كلاس آموزشي در نحوه‌ي كار بازار بورس، گذاشته شد، که ساير طلبه هاي علاقمند از ساير گروههاي فقهي هم  در آن گردش علمي شرکت داشتند.
8- همايش دو سالانه اقتصاد، با عنوان بازار از منظر اسلامي، كه در دانشکده اقتصاد تهران برگزارشد نيز شرکت داشتيم.
9-  برگزاري مسابقه علمي از کتاب اقتصادنا شهيد صد (ره) به منظور ارتقاء سطح آگاهي طلبه¬ها در زمينه اقتصاد اسلامي.
10- نشست علمي حيله هاي ربا با سخنراني استاد سيد حسين مير معزي با همكاري معاونت پژوهش مدرس تخصصي فقه و اصول.
11-  نشست علمي بحران جهاني اقتصاد در اردوگاه امام رضا عليه السلام با سخنراني العقيل الوراق.
12- نشست علمي اصلاح الگوي مصرف با تاكيد بر حرمت اسراف با سخنراني استاد مير معزي.
13- گفتمان فقهي اقتصادي فقه و سياستهاي فقر زدايي با سخنراني آقايان  صابري و اسماعيلي.                                      
14- شركت فعال  در جشنواره حركت و نمايشگاهي كه در جامعه المصطفي در ستاد برگزار شد.
15- فعاليت در سايت انجمن علمي و پژوهشي فقه اقتصادي و ارائه مقالات اعضاي انجمن در آن.
طرحهاي در دست اجرا:
1- گاهنامه 2- مجموعه مقالات فقه اقتصادي به صورت كتاب 3- نشستهاي علمي بانكداري اسلامي، بيع دين، قراردادهاي آتي، ....و ساير برنامه هايي که از سوي اعضاي هيات رئيسه تصويب مي شود.
انجمن علمي پژوهشي فقه اقتصادي علاوه بر برنامه¬هاي اجرا شده فوق ، اهداف و برنامه-هاي علمي پژوهشي، در آينده نيز دارد که از اهم موضوعات آن برگزاري همايشهاي علمي، گسترش فعاليت سايت اختصاصي انجمن علمي پژوهشي فقه اقتصادي و فعاليت اعضاء انجمن در آن سايت و معرفي اقتصاد اسلامي به مخاطبين و گذاشتن مقالات فقهي اقتصادي كه از سوي اساتيد فقه اقتصاد اسلامي و طلبه¬هاي اين گرايش مي‌باشد، و گسترش  ارتباط با انجمن علمي اقتصاد حوزه و دانشگاهها و ساير مراکز علمي پژوهشي و جذب نيرو و گسترش فعاليتها است.