سه شنبه ١٨ مرداد ١٤٠١

مجتمع آموزش عالی فقه

فِيهِ رِجَالٌ يُحِبُّونَ أَن يَتَطَهَّرُوا

اوقات شرعی به افق شهرها

صفحه اصلی > اسلایدر بزرگ > معرفی مدرسه حجتیه 

 

مجتمع آموزش عالي فقه يکي از مراکز مهم آموزشي - تربيتي جامعةالمصطفي العالميه است که در مدرسه مبارکه حجتيه مستقر مي باشد. مرحوم حضرت آيةالله العظمي حجت كوه كمرهاي اين مدرسه را در سال 1321 هـ.. ش تأسيس كرده است. اين مدرسه با مساحت 15000 متر مربع و به نام مقدس بقيةالله الاعظم حضرت حجة بنالحسن (عجلاللهتعالي فرجهالشريف) ، «حجتيه» نام گرفت و از بدو تأسيس تاكنون جمع زيادي از طلاب و شاگردان مكتب امام صادق و سربازان حضرت ولي عصر(عجلاللهتعالي فرجهالشريف) را در خود جاي داده و علما و فضلاي بسياري را در دامن خود و در كنار كريمه اهل بيت حضرت فاطمه معصومه پرورانده است.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران به رهبري حضرت امام خميني سيل شيفتگان آن حضرت و تشنگان معارف اهل بيت و مشتاقان فراگيري علوم حوزوي از سراسر جهان  به ايران و حوزه علميه قم و عاصمه تشيع سرازير شدند.

در سال 1358 هـ.. ش مدرسه حجتيه به طلاب غيرايراني اختصاص يافت و ميهمانان جمهوري اسلامي ايران را در خود جاي داد و به مركزي براي تعليم و تربيت سفيران انقلاب و مبلغان تشيع تبديل گشته و فصل نويني از حيات طيبه خود را آغاز نمود و همچون مدرسه مباركه فيضيه كه به نماد حوزه علميه قم معروف است؛ در كشورهاي مختلف و در ميان طلاب غير ايراني به نماد حوزه علميه غير ايراني ها در قم شناخته شده است.

مدرسه عالي فقه و معارف اسلامي در سال 1381 هـ.. ش با تركيب پنج مدرسه حجتيه، مؤمنيه، شهابيه، مرعشيه و سلمان فارسي در مدرسه مبارکه حجتيه شکل گرفت.

طراحي رشتههاي فقه و معارف اسلامي، فقه و اصول و ساير رشتههاي فقه تخصصي و دورهها و برنامههاي متنوع آن در سطوح مختلف با هدف استفاده از توانمندي هاي حوزه و ارايه دروس و متون نظام سنتي حوزه در قالبي نو و شناخته شده براي مراکز آموزش عالي کشورهاي مختلف تقويت نقاط قوّت و سنتهاي نانوشته حوزه و بهرهگيري از تجربيات و روشهاي جديد، يکي از اقدامات بزرگ مرکز جهاني علوم اسلامي بوده است که با تأسيس مدرسه عالي فقه و معارف اسلامي به اجرا درآمده بود.

طلاب گرامي اين مدارس، در آغاز بيش از 4700 نفر بوده كه در دو رشته فقه ومعارف اسلامي و فقه و اصول ساماندهي شده بودند. لكن پس از جدا شدن رشته فقه و اصول و راهاندازي مدرسه تخصصي فقه و اصول و واگذاري دو مدرسه مرعشيه و سلمان فارسي به آن مدرسه، مدرسه عالي فقه و معارف اسلامي با مركزيت مدرسه مباركه حجتيه و دو مدرسه؛ مؤمنيه و شهابيه، با حدود 200 استاد مدرّس،450 استاد راهنما و مشاور پايان نامه در سطوح 1و2و3و4و 5 (كارداني، كارشناسي، كارشناسي ارشد، دكتري و فوق دكتري) رشته فقه و معارف اسلامي و گرايشهاي مربوطه را در سالهاي 1381 تا 1387 اجرا نمود.

در پي تدبيرحكيمانه مقام معظم رهبري حضرت آيةالله‌‌‌‌‌العظمي خامنهاي «دامظلهالوارف« مبني بر تلفيق دو مجموعه بزرگ «مركز جهاني علوم اسلامي» و «سازمان مدارس و حوزههاي علميه خارج از كشور» و تشكيل نهاد مبارك و جديدي كه رسالت هر دو مجموعه را به عهده داشته باشد «جامعةالمصطفي العالميه» تأسيس شد و مسئوليت آن به دست توانا و فكر روشن آيةالله اعرافي «دامت بركاته» واگذار گرديد و در راستاي ساماندهي و تقويت رشتههاي فقهي و علوم مرتبط با آن، مقرر گرديد تمامي رشتههاي مزبور در يك مجموعه گرد آمده و با مديريت واحدي  اداره گردد.

بر اين اساس مدرسه عالي فقه و معارف اسلامي پس از يك دوره شش ساله و انجام موفقيت آميز مأموريت محوله و پس از بررسي هاي كارشناسانه مقرر شد با تلفيق دو مدرسه عالي فقه و معارف اسلامي و مدرسه عالي فقه و اصول، در پانزدهم فروردين 1388 هـ.. ش مجتمع آموزش عالي فقه تأسيس گردد كه با استقرار در مدرسه حجتيه و ساختمان شماره 2 مجتمع و مدارس تابعه مؤمنيه و شهابيه و ساختمان غدير به فعاليت خود با ساختار جديد ادامه مي دهد.