سه شنبه ١٨ مرداد ١٤٠١

مجتمع آموزش عالی فقه

فِيهِ رِجَالٌ يُحِبُّونَ أَن يَتَطَهَّرُوا

اوقات شرعی به افق شهرها

صفحه اصلی > آشنایی با مجتمع > معاونت ها > فرهنگی تربیتی 

معاونت فرهنگي تربيتي مجتمع آموزش عالي فقه به عنوان ستاد مياني، بر اساس اهداف و سياست‌هاي ابلاغي المصطفي، رسالت و وظيفه برنامه ريزي، پشتيباني و نظارت امور قرآني و حديثي، فرهنگي و تربيتي مجتمع را به عهده دارد.

اين معاونت داراي سه اداره: امور قرآن و حديث، امور تربيتي و امور فرهنگي مي‌باشد كه با استفاده از ظرفيت ادارات فرهنگي تربيتي مدارس شش‌گانه مجتمع و دبيران تربيتي گروه‌هاي علمي تربيتي مجتمع به ايفاي نقش مي‌پردازد.

سیاست­ها، اهداف و برنامه­ها

1.      پرورش و تربيت طلبه مهذب و ولايت‌مدار با روحيه جهادي؛

2.      كادرسازي نيروهاي توانمند براي ظهور حضرت ولي عصر ارواحنا له الفداء

3.      توانمند سازي طلاب به ابزارها و مهارت‌هاي مورد نياز در مواجهه با دنياي كنوني.

4.      شورای هماهنگی فرهنگی تربیتی

5.      برنامه ریزی فرهنگی

6.      تدوین و اصلاح قوانین و مقررات اجرایی

7.      پشتیبانی و نظارت بر حسن اجرای فعالیت های فرهنگی تربیتی

اداره قرآن و حدیث

به منظور بالا بردن مهارت طلاب در زمينه‌هاي حفظ، قرائت، درك مفاهيم قرآن كريم و گسترش فرهنگ و معارف قرآنی و حدیثی با مساعدت دارالقرآن‌ها و ادارات فرهنگی مدارس تابعه مجتمع در چند محور انجام مي‌پذيرد.

فرایند ارزیابی به منظور شناسایی و ارتقاء سطح عملی قرآنی و حدیثی طلاب صورت می‌پذیرد.

ارزیابی قرائت عملی و تشکیل پرونده قرآنی در مقاطع مختلف تحصیلی و حداکثر هر 2 سال یک بار انجام می‌گیرد و سپس بر اساس سطح عملی، استعداد و علاقه طلبه کلاس مهارتی لازم برای وی تعیین می‌گردد.

ارزیابی و تشکیل پرونده قرآنی در اموری مانند تأیید اعزام تبلیغی، تعمم، ارتقاء شهریه ویژه حافظان قرآن و نهج البلاغه نیز مؤثر می‌باشد.

این دوره‌های آموزشی، مازاد بر واحدهای قرآنی و حدیثی مصوب در دروس اصلی مقاطع تحصیلی بوده و به منظور تکمیل و ارتقاء سطح عملی قرآنی و حدیثی طلاب در عناوین زیر برگزار می‌شود.

* آموزش قرائت قرآن کریم در 4 سطح؛

* آموزش حفظ قرآن و نهج البلاغه؛

* تربیت مربی قرآن کریم در 3 سطح؛

* تربیت داور قرآن کریم؛

* تربیت مدیر دارالقرآن و دارالحدیث؛

* تربیت مبلّغ قرآن محور؛

* حدیث خوانی و حدیث شناسی با محوریت کتاب شریف نهج البلاغه، صحیفه سجادیه و متون روايي معتبر ديگر.

* تربيت مربي جهت قرائت ادعيه و مرثيه خواني.

اهم فعاليت‌هاي اين محور عبارتند از:

* جلسات مستمر تفسیر قرآن توسط آیت الله العظمی سبحانی مد ظلّه در ماه مبارک رمضان؛

* مراسم و محافل شب های قرآنی به مناسبت های مختلف؛

* مراسم ختم قرآن کریم در طول ماه مبارک رمضان؛

* مسابقات کتبی و شفاهی قرآنی و حدیثی در سطح مجتمع و مشترک با سایر مراکز المصطفی؛

* برپایی نمایشگاه‌های قرآنی و حدیثی به منظور ایجاد زمینه مؤانست بیشتر با کلام وحی و تقویت روحیه ولایی طلاب، ارائه گزارش‌های فعالیت‌ها و معرفی چهره‌های برتر قرآنی و حدیثی از میان طلاب مجتمع؛

* برپایی اردوهای آموزشی فرهنگی با موضوع قرآن و حدیث.

* انتخاب آيات، احادیث و خلاصه‌ای از سیره معصومین علیهم السلام جهت انتشار به صورت پوستر، بروشور و جزوات چهل حدیث در مناسبت‌های مذهبی؛

* بررسی متون آموزشی جهت ارتقاء کیفیت آموزش مهارت‌های قرآنی و حدیثی؛

* تهیه نرم افزار، کتاب، جزوه آموزشی و همچنین ایجاد بوستان قرآنی در مسجد مجتمع آموزش عالی فقه که طلاب می‌توانند در طول شبانه روز به اطلاعات وسيع قرآنی و حدیثی دسترسی داشته باشند.

* همفکری و همکاری با نهادهای قرآنی همسو مانند دارالقرآن‌های مدارس و مراکز آموزشی جهت ارائه طرح و نظر در راستای تعمیق و گسترش آموزه‌های قرآنی و حدیثی در جامعه؛

* هدایت طلاب جهت تأسیس تشکل‌های قرآنی و ارائه مساعدت‌های علمی و برنامه‌ای به آنان؛

* همكاري با تشکل‌های فرهنگی طلاب جهت برگزاری دوره‌های قرآنی و حدیثی با معرفي استاد.


اداره تربیتی

مجتمع آموزش عالي فقه جهت رشد و ارتقاء تربیتی اخلاقي طلاب محترم و نيز رشد مسائل سياسي اجتماعي، فعالیت‌های متنوع و متعددی را به عهده دارد که به شرح ذیل می‌باشد:

یکی از فعالیت‌های اساسی، تشکیل پرونده تربیتی برای طلاب محترم می‌باشد. هدف از تشكيل پرونده تربيتي رصد رشد و اُفت مسائل تربيتي بصيرتي طلاب مي‌باشد. محتواي پرونده شامل موارد ذیل است:

* ارزيابي سواد قرآنی؛

* ارزيابي احکام مبتلابه طلاب؛

* بررسی وضعیت اخلاقي تربیتی طلاب؛

* بررسی وضعیت بصيرت سياسي طلاب؛

در موارد مختلف، پرونده تربيتي طلبه ملاك عمل قرار مي‌گيرد كه اهم آن به شرح ذيل مي‌باشد:

* پذيرش طلبه در هر سطح تحصيلي؛

* انتخاب طلبه به عنوان ممتاز در يكي از موارد آموزشي، پژوهشي، فرهنگي و تربيتي؛

* صدور مجوز تعمم؛

* كميته انضباطي؛

* صدور مجوز براي تشكيل پرونده تبليغي.

یکی از فعالیت‌های مهم و تأثیرگذار برگزاری نشست‌ها و كارگاه‌هاي مختلف تربیتی می‌باشد. این نشست‌ها و كارگاه‌ها برای طلاب و خانواده‌های محترم آنان، با موضوعات گوناگون و مورد نیاز در طول سال برگزار می‌شود.

طلاب و خانواده‌های محترم آن‌ها سرمایه اصلی المصطفی می‌باشند، حضور اساتید و مربیان اخلاق در منزل آنان در جهت تکریم اين عزيزان مي‌باشد علاوه بر آن، مشکلات احتمالی آنان رصد و تا حد امکان رفع می‌شود.

یکی دیگر از فعالیت‌های مجموعه تربیتی مجتمع رسيدگي به امور خوابگاه‌ها می‌باشد که فعالیت‌های ذیل را انجام می‌دهد:

* تقسیم بندی اتاق‌ها؛

* سرکشی به اتاق‌ها؛

* برگزاری درس‌های اخلاق در خوابگاه‌ها؛

* حضور مربیان اخلاق در خوابگاه‌ها؛

* ايجاد فضای معنوی در خوابگاه‌ها.

از مسائل اساسي مربوط به تربيت طلاب در مجتمع فقه طرح مربيان اخلاق مي‌باشد. در اين طرح هر 15 تا 20 طلبه زير نظر يك مربي اخلاق مي‌باشد و در طول هفته ارتباط مربي با طلبه‌ها برقرار مي‌باشد. بر اساس اين طرح وظايفي به عهده مربي مي‌باشد كه به برخي از موارد اشاره مي‌شود:

* سرکشی از خوابگاه و منازل طلاب؛

* تدوین برنامه تحصیلی برای طلبه در طول ترم جهت استفاده بهینه از وقت؛

* معرفی طلبه به مشاور در صورت نیاز؛

* پیگیری امور تحصیلی، درسی و آموزشی طلبه؛

* دیدار با ابرار، علما و بزرگان؛

* هدایت طلاب به فعالیت‌های تبلیغی قرآنی از طریق فضاهای تربیتی؛

* برنامه ریزی جهت مشارکت طلاب در امور عمومی مدرسه، خوابگاه و مجتمع مسکونی؛

ارائه مشاوره به طلاب و فضلاي گرامي توسط مشاوران محترم و مجرب مجتمع انجام مي‌پذيرد. اين مشاوره شامل مشاوره تحصيلي، خانوادگي، برنامه ريزي، روان شناسي، اجتماعي، حقوقي، اخلاقي و ... مي‌باشد.

همچنين انجام مصاحبه‌هاي تشخيصي در رابطه با شناسايي طلاب نخبه، تعمم، ارتقاء به سطوح بالاتر و ... از فعاليت‌هاي مشاوران محترم مي‌باشد.

اداره فرهنگی هنری

فعاليت‌هاي فرهنگي مجتمع آموزش عالي فقه بر اساس اهداف تعيين شده در جهت تعالي بخشيدن به سطح آگاهي‌هاي ديني، فرهنگي، سياسي و اجتماعي طلاب مي‌باشد. محورهاي اساسي برنامه‌هاي فرهنگي به شرح ذيل مي‌باشد:

هدف اصلی انبیا( و اولیاء الهی و در ادامه علما و دانشمندان که وارثان انبیاء( می‌باشند حاکمیت الهی در جهان می‌باشد.

تبلیغ و ترویج معارف توحیدی رسالت هر طلبه‌ای است که قدم در بوستان حوزه‌های علوم دینی نهاده است. بهترین روش برای انجام این رسالت، کار گروهی و تشکیلاتی می‌باشد كه در جامعه المصطفی تحت عنوان تشکل‌های فرهنگی سازمان یافته است.

بر این اساس تشکل‌های فرهنگی مجتمع آموزش عالی فقه در چند قالب سازماندهی شده‌اند:

* تشکل‌های منطقه‌ای و ملیتی؛ اعضای این تشکل از یک ملیت و یک منطقه بوده که حسب نیاز منطقه فعالیت می‌نمایند؛

* تشکل‌های موضوع محور؛ این تشکل‌ بر اساس یک موضوع خاص تأسیس شده و اعضاي آن بر اساس موضوع مورد نظر فعالیت می‌نمایند مانند: تشکل قرآنی، تشکل‌ رسانه‌ای، تشکل‌ ورزشی و ... ؛

* تشکل مدرسه محور؛ مجتمع فقه دارای شش مدرسه می‌باشد که جمعی از طلاب هر مدرسه تشکل فرهنگی را تأسیس نموده و فعالیت می‌نمایند كه ساختار اين دسته از تشكل‌ها بر اساس مدرسه مربوطه مي‌باشد.

مجتمع آموزش عالي فقه داراي بيش از هفتاد تشكل فرهنگي بوده كه در محورهاي مختلف فعاليت مي‌نمايند كه اهم فعاليت آنان به شرح ذيل مي‌باشد:

اين فعاليت‌ها شامل: برگزاری نشست‌های متنوع، برپایی سمینارها، برپایی نمایشگاه‌ها، تدوین و چاپ مجلات و ویژه نامه‌ها به مناسبت‌های مختلف، تولید نرم افزارهای مذهبی، ترجمه کتاب به زبان‌های مختلف، تهیه و تولید فیلم، دوبلاژ و زیرنویس فیلم‌های تاریخی و مذهبی، برگزاری مراسم مذهبی، تهیه و پخش بیانیه‌ها در مناسبت‌های مختلف، برگزاری مسابقات فرهنگی و ورزشی، برگزاری اردوهای فرهنگی و تفریحی، برگزاری کلاس‌های آموزشی، برگزاری جلسات قرآنی، راه اندازی سایت‌های مختلف، تدوین بولتن‌های خبری، راه اندازی شبکه‌های تلویزیونی، راه اندازی شبکه‌های مجازی و نشر معارف ناب محمدی7، ترجمه و نشر نامه‌های رهبر معظم انقلاب به زبان‌های مختلف؛ و ...

مجتمع فقه جهت همسوسازي تشكل‌ها براي دست‌يابي به اهداف عاليه المصطفي، اتحاديه تشكل‌هاي فرهنگي را تقويت مي‌نمايد. رؤساي اتحاديه با انتخابات به صورت سه سال يك بار در راستاي كار جمعي و تشكيلاتيِ بزرگتر تشكل‌ها، زير نظر رئيس منتخب اتحاديه طرح‌ها و برنامه‌هايي را ارائه مي‌نمايد.

وظيفه اصلي اتحاديه تشكل‌هاي فرهنگي، همسوسازي فعاليت‌هاي تشكل‌ها مي‌باشد و اين امر با برگزاري جلسات متعدد با رؤساي تشكل‌ها به صورت منظم و برنامه ريزي شده و انجام فعاليت‌هايي با مشاركت همه تشكل‌ها با مليت‌هاي مد نظر مي‌باشد.

يكي از مهم‌ترين اهداف جامعه المصطفي و به تبع آن مجتمع آموزش عالي فقه، تربيت عالماني توانمند و آگاه به زمان جهت حضور در عرصه‌هاي مختلف فرهنگي مي‌باشد. بر اين اساس براي توانمند سازي طلاب دوره‌ها و كارگاه‌هاي مختلف كاربردي براي ارتقاء سطح بينشي و مهارتي طلاب طراحي و اجرا مي‌شود كه به برخي از موارد اشاره مي‌شود:

* کارگاه آشنایی با نظام سلطه و ابزارهای تسلطش بر ملت‌ها؛

* کارگاه تاریخچه حوزه‌های علمیه و معرفی اسلام ناب؛

* کارگاه تبیین ولایت فقیه؛

* دوره تبیین شخصیت حضرت امام خمینیR و مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای>؛

* آداب و اخلاق تلبس؛

* دوره آشنايی با  تحولات سیاسی جهان اسلام؛

* دوره آشنایی با انقلاب اسلامی و تحلیل ساختار نظام جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی ایران؛

* دوره دشمن شناسی؛

* آشنایی با نرم افزارهای علوم اسلامی؛

* برگزاری دوره آشنایی با جنگ نرم؛

* دوره آشنایی با وظايف روحانيت و پاسخ به شبهات.

* کارگاه نحوه ذبح شرعی؛

* کلاس روش سخنرانی به زبان اردو؛

* کارگاه بستن عمامه؛

* کارگاه روش محاسبه خمس؛

* کارگاه احكام وصيت؛

* دوره روش بیان احکام؛

* دوره روش سخنرانی دینی به زبان فارسی؛

* دوره فن رثاء و روش قرائت ادعیه؛

* روش اجرای عقد و نکاح؛

* دوره روش تجهيز ميت؛

* بسته آموزشی رایانه؛

* دوره روش تولید محتوای تبلیغی و منبع شناسی؛

* برگزاری دوره‌های آفیس.

و.....

تعمم و تزين به لباس مقدس روحانيت در واقع تلبس به لباس سربازي حضرت ولي عصر. آغاز فصل جديدي از زندگي نوراني و حيات طيبه روحانيت است.

طلاب محترم غيرايراني كه داراي شرايط لازم در آيين نامه مربوط به تعمم باشند بعد از گذراندن دوره‌هاي آموزشي و مهارتي تعمم، در مراسم معنوي در محضر يكي از بزرگان حوزه مفتخر تلبس به لباس مقدس روحانيت مي‌شوند به لحاظ رويكرد حوزه سنتي در مجتمع فقه و شرط تعمم براي ورود به برخي از سطوح عالي، هر ساله جمع زيادي از طلاب معمم مي‌شوند.

دين مبين اسلام سلامت جسم را مقدمه سلامت روح و روان براي نيل به ارزش‌هاي معنوي مي‌داند. طلاب به عنوان سربازان حضرت ولي عصر. كه مقدمه ساز ظهور هستند بايد از سلامتي و آمادگي جسمي براي استقامت در صحنه‌هاي گوناگون دفاع از اسلام برخوردار باشند.

بر اين اساس فعاليت ذيل در اين خصوص در مجتمع برنامه ريزي و پشتيباني مي‌شود:

* ايجاد فضاهاي ورزشي در مدارس مجتمع و تجهيز آن؛

* برگزاري دوره‌هاي آموزش شنا و هماهنگي سانس‌هاي استخر شنا در طول هفته براي طلاب مجتمع؛

* برگزاري دوره‌هاي آموزش ورزش‌هاي رزمي؛

* اعطاي گواهينامه‌هاي ورزشي (دوره‌هاي مقدماتي و تكميلي)؛

* برگزاري كوه‌نوردي و پياده روي همگاني؛

* تهيه و توزيع بروشورهاي فرهنگي و ورزشي؛

* مشاوره‌هاي ورزشي شامل: تغذيه مناسب ورزشي، اصول و مباني مربي‌گري، برنامه‌هاي تمريني و نرمشي و ... ؛

* همكاري و شركت در مسابقات ورزشي.

به منظور تعظيم شعائر، گسترش معارف اسلام ناب محمدي7 و حفظ ارزش‌ها و دستاوردهاي انقلاب اسلامي در طول سال مراسم مختلفي برنامه ريزي، پشتيباني و برگزار مي‌شود كه همه آن به شرح ذيل است:

* برگزاري اعتكاف رجبيه و رمضانيه؛

* برپايي مجالس سوگواري در ايام محرم و صفر و همايش عاشوراييان؛

* برگزاري مراسم اعياد و شهادت ائمه معصومين(؛

* برگزاري مراسم در ايام ويژه همانند: عيد غدير، جشن نيمه شعبان، هفته دفاع مقدس، دهه مباركه فجر، سالگرد ارتحال امام خمينيR؛

* فضاسازی مسجد و محیط آموزشی مجتمع در مناسب­ها؛

*****************

فعاليت‌هاي فوق برنامه‌اي به موازات برنامه‌هاي آموزشي و پژوهشي در تربيت طلاب و رشد و شكوفايي استعدادها و قابليت آنان تأثير بسزايي دارد. اهم اين فعاليت‌ها به شرح ذيل مي‌باشد:

اين مجتمع به منظور بصيرت افزايي طلاب و ايجاد روحيه شادابي و طراوت، اردوهاي يك روزه يا چند روزه را به صورت مجردي يا خانوادگي تحت عناوين زيارتي، كارگاه‌هاي مهارتي و آموزشي، ورزشي، فرهنگي و سياحتي برگزار مي‌نمايد.

به منظور آشنايي طلاب محترم با انديشه‌هاي امامين انقلاب به عنوان انديشه راقي و انديشه‌هاي شهيد مطهري) كه موجب تبيين مباني اسلام ناب محمدي7 مي‌باشد مسابقات كتابخواني طي چند مرحله در طول سال براي طلاب محترم برگزار مي‌شود.

برپايي نمايشگاه‌ها فرصت مناسبي براي عرضه و نمايش آثار فرهنگي طلاب مي‌باشد. هدف از برگزاري نمايشگاه تشويق طلاب و الگوگيري از يكديگر مي‌باشد.

هر ساله نمايشگاه آثار فرهنگي طلاب در سطح مجتمع برگزار مي‌شود. در اين نمايشگاه فعاليت‌هاي فردي و گروهي طلاب در موضوعات مختلف ارائه مي‌شود همانند: نشريه‌هاي فرهنگي، سايت‌ها، كتاب و جزوات فرهنگي، محتواهاي كارگاه‌ها و دوره‌هاي برگزار شده توسط تشكل‌هاي فرهنگي و ... .

شماره های تماس با معاونت فرهنگی تربیتی:

دفتر معاونت: 37182401

اداره فرهنگی : 37182402

اداره تربیتی: 37182410

اداره قرآن: 37182415