سه شنبه ٢٠ آذر ١٣٩٧

مجتمع آموزش عالی فقه

فِيهِ رِجَالٌ يُحِبُّونَ أَن يَتَطَهَّرُوا

اوقات شرعی به افق شهرها

صفحه اصلی > درباره > تاریخچه 

مجتمع آموزش عالي فقه يکي از مراکز مهم آموزشي - تربيتي جامعة‌المصطفي- العالميه مي‌باشد که در مدرسة‌ مبارکه حجتيه مستقر مي‌باشد. مرحوم حضرت آيةالله العظمي حجت كوه كمره‌اي «ره» اين مدرسه را در سال 1321 هـ.. ش تأسيس كرده است. اين مدرسه با مساحت 15000 متر مربع و به‌نام مقدس بقيةالله الاعظم حضرت حجة بن‌الحسن‌عجل‌الله‌تعالي‌فرجه‌الشريف، «حجتيه» نام گرفت و از بدو تأسيس تا كنون جمع زيادي از طلاب و شاگردان مكتب امام صادق «ع» و سربازان حضرت ولي‌عصر«عج» را در خود جاي داده و علما و فضلاي بسياري را در دامن خود و در كنار كريمه اهل بيت حضرت فاطمه معصومه«س» پرورانده است.
پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران به رهبري حضرت امام خميني«ره» سيل شيفتگان آن حضرت و تشنگان معارف اهل بيت«ع» و مشتاقان فراگيري علوم حوزوي از سراسر جهان به ايران و حوزه علميه قم و عاصمه تشيع سرازير شدند.
در سال 1358 هـ.. ش مدرسه حجتيه به طلاب غير ايراني اختصاص يافت وميهمانان جمهوري اسلامي ايران را در خود جاي داد و به مركزي براي تعليم و تربيت سفيران انقلاب ومبلغان تشيع تبديل گشته، فصل نويني از حيات طيبه خود را آغاز نمود و همچون مدرسه مباركه فيضيه كه به نماد حوزه علميه قم معروف است؛ در كشورهاي مختلف و در ميان طلاب غير ايراني به نماد حوزه علميه غير ايراني‌ها در قم شناخته شده است.
مدرسه عالي فقه و معارف اسلامي در‌ سال‌1381 هـ.. ش با تركيب پنج مدرسة حجتيه، مؤمنيه، شهابيه، مرعشيه و سلمان فارسي در مدرسه مبارکه حجتيه شکل گرفت.
طراحي رشته‌هاي فقه و معارف اسلامي، فقه و اصول و ساير رشته‌هاي فقه تخصصي و دوره‌ها و برنامه‌هاي متنوع آن در سطوح مختلف با هدف استفاده از توانمندي‌هاي حوزه و اراية‌ دروس و متون نظام سنتي حوزه در قالبي نو و شناخته شده براي مراکز آموزش عالي کشورهاي مختلف، تقويت نقاط قوّت و سنت‌هاي نانوشته حوزه و بهره‌گيري از تجربيات و روش‌هاي جديد، يکي از اقدامات بزرگ مرکز جهاني علوم اسلامي بوده است که با تأسيس مدرسه عالي فقه و معارف اسلامي به اجرا درآمده بود.
طلاب گرامي اين مدارس، در آغاز بيش از 4700 نفر بوده كه در دو رشته فقه ومعارف اسلامي و فقه واصول ساماندهي شده بودند. لكن پس از جدا شدن رشته فقه واصول و راه‌اندازي مدرسه تخصصي فقه واصول و واگذاري دو مدرسه مرعشيه و سلمان فارسي به آن مدرسه، مدرسه عالي فقه ومعارف اسلامي با مركزيت مدرسه مباركه حجتيه و دو مدرسه؛ مؤمنيه و شهابيه، با حدود 200 استاد مدرّس،450 استاد راهنما و مشاور پايان نامه در
سطوح1و2و3و4و5 (كارداني، كارشناسي، كارشناسي ارشد، دكتري و فوق دكتري)
رشته فقه ومعارف اسلامي و گرايش‌هاي مربوطه را در سال‌هاي 1381 تا 1387 اجراء نمود.
در پي تدبيرحكيمانه مقام معظم رهبري حضرت‌ آيةالله‌‌‌‌‌العظمي‌خامنه‌اي‌دام‌ظله‌الوارف مبني بر تلفيق دو مجموعه بزرگ «مركز جهاني علوم اسلامي» و«سازمان مدارس و حوزه‌هاي علميه خارج از كشور» و تشكيل نهاد مبارك و جديدي كه رسالت هر دو مجموعه را به عهده داشته باشد
‌«جامعة‌المصطفي- العالميه» تأسيس شد و مسئوليت آن به دست توانا و فكر روشن آيةالله اعرافي‌دامت‌بركاته واگذار گرديد و در راستاي ساماندهي و تقويت رشته‌هاي فقهي و علوم مرتبط با آن، مقرر گرديد تمامي رشته‌هاي مزبور در يك مجموعه گرد آمده و با مديريت واحدي اداره گردد.
بر اين اساس مدرسه عالي فقه و معارف اسلامي پس از يك دوره شش ساله و انجام موفقيت آميز مأموريت محوله و پس از بررسي‌هاي كارشناسانه مقرر شد با تلفيق دو مدرسه عالي فقه و معارف اسلامي و مدرسه عالي فقه و اصول، در پانزدهم فروردين 1388 هـ.. ش مجتمع آموزش عالي فقه تأسيس گردد كه با استقرار در مدرسه حجتيه و ساختمان شماره 2 مجتمع و مدارس تابعه مؤمنيه و شهابيه و ساختمان غدير به فعاليت خود با ساختار جديد ادامه مي‌دهد.