سه شنبه ٠٢ بهمن ١٣٩٧

مجتمع آموزش عالی فقه

فِيهِ رِجَالٌ يُحِبُّونَ أَن يَتَطَهَّرُوا

اوقات شرعی به افق شهرها

صفحه اصلی > اخبار مجتمع دوشنبه ٢٣ بهمن ١٣٩٦ ٩١١٥٢

جایگاه «المصطفی» و «المصطفائیان»:

جامعۀ المصطفی یکی از بزرگترین برکات انقلاب اسلامی و صدا رسان انقلاب و معارف قرآن و اهل بیت (ع) به اقصی نقاط عالم است.

جامعۀ المصطفی مصداق بارز فرمایش حضرت امام صادق (ع) است که فرمود: «منه یفیض العلم الی سائر البلدان»[1] معارف حقه الهی از قم به تمام عالم فرستاده می شود.

یکی از مقدمات مهم آن همین برنامه های «جامعۀ المصطفی» است که از 110 ملیت برای تحصیل علوم دینی و معارف حقه الهی در آن اشتغال دارند.

برای اینکه شما عزیزان بیشتر قدردان این نعمت بزرگ باشید حدیثی از نهج البلاغه خدمت شما می خوانم.

اهمیت به نهج البلاغه:

به نهج البلاغه اهمیت زیادی بدهید واقعا گوهر گرانبها و معدن پرباری است خیلی از مسائل در نهج البلاغه است.

مقایسه علم و مال و برتری های علم از نگاه امیرالمومنین (ع)

شما می دانید که منافع مادی مهمترین چیز در دنیای امروز می باشد تمام جنگ ها، صلح‌ها، تلاش ها و رابطه ها براین محور دور می زند امّا امیرالمومنین (ع) در مقام مقایسه منافع مادی و مال با نعمت علم با پنج دلیل علم را از مال برتر می داند که ذیلا به آنها اشاره می شود.

1. العِلم یحرسک و انتَ تحرس المال.

علم تو را حراست و نگهبانی و مراقبت می کند از خطرات گمراهی و اشتباهات، در حالی که تو باید شبانه روز در پی حراست و مواظبت از مال باشی و این مطلب ضروری و مسلم است که آنچه حافظ انسان است بهتر است برای او از آنچه انسان باید از آن نگهداری کند.

2. وَالْمالُ تَنْقُصُهُ النَّفَقَةُ، وَالْعِلمُ یَزْكُو عَلَى الْإنفاقِ

ثروت و دارایی با خرج کردند کم می شود و حال آنکه علم و دانش با نشر آن افزون می گردد هر چه به دیگران تعلیم دهید علم تان بیشتر می شود «یزکوا» نمو پیدا می کند.

شما در مسائلی علمی هرچقدر به دیگران علم بدهید علم خودتان زیاد می شود .یکی از چیزهایی که شما نباید فراموش کنید تدریس است.

لذا به همه طلاب سفارش میکنیم درس بخوانید مباحثه کنید و تدریس هم داشته باشید.یکی از برکات حوزه علمیه هم این است که آنهایی که بالاتر می روند استاد می شوند برای سطوح پایین تر یعنی دائما نظام استادی و شاگردی بر پاست

3. العِلمُ حاکم و المالُ محکوم عَلیه

حاکمیت مال علم است در حالی که هر تصرف صحیحی در مال مبتنی است بر دانش و آگاهی.

مال را شما باید تدبیر کنید و نظارت و راهنمایی کنید اگر نباشد مال به جایی نمیرسد.

4. صنیع المال یَزول بزاله

کسانی که بخاطر ثروت آمدند سراغ شما اگر روزی پول و ثروت شما از بین برود آنها نیز از دور و بر شما پراکنده می شوند مصداق آن شعر شاعر که

این دغل دوستان که می بینی         مگسانند دور شیرینی

در حالی که ما پیوند دائمی داریم با کسانی که در نزدشان درس خوانده ایم مخصوصا در محیط حوزه علمیه حتی بعد از فوتشان. بعد از 50 سال برای حضرت آیت الله بروجردی سالگرد می‌گیرند در حالی که برای صاحبان اموال چنین نیست.

5. ماتَ خُزَّانُ الأمْوَالِ وهم أَحْيَاء والعلماءُ باقونَ ما بقي الدَهْرُ أعْيَانُهُم مَفْقُودَة وَأمْثَالُهُم في القُلُوبِ مَوجُودَةٌ،[2]

خزان مال در زنده بودن شون هم مرده اند.

امّا علما؛ جسم زیر خاک است امّا چهره آنها، افکار آنها، مکتب آنها، برنامه آنها، در دلها موجود است. شیخ طوسی بعد از 1000 سال هنوز زنده است، شیخ مفید همچنین. شیخ کلینی وعلمای دیگر.

شکر این نعمت بزرگ

خداوند چه نعمت بزرگی به شما و ما داده است از این نعمت غافل نشویم که در این خط شریف و برنامه خوب قرار گرفته ایم. بعد از نماز سر به سجده گذاشته و شکر خدا را کنیم. خیلی ها دل شان می خواهد که سر این سفره باشند اما نمی توانند.

خوب درس بخوانیم خوب یاد بگیریم و از اون مهمتر نشر این علم است.

ضرورت و اهمیت نشر علم

در رابطه با قرآن ما باید چهار کار انجام دهیم.  

1.      باید یتوانیم بخوانیم 2. بفهمیم 3. عمل کنیم 4. منتشر کنیم.

روایات در این باب بسیار زیاد است از باب نمونه به دو روایت اشاره می کنیم.

اذا قال المعلم للصبی قل بسم الله الرحمن الرحیم فقال بسم الله الرحمن الرحیم کتاب الله براءۀ للمعلم و الصبی و ابویه (چهار تا برات آزادی از آتش جهنم)

تصمیم بگیرید مدارج علمی را با سرعت طی کنید بعد هر کدام هر کجا که می توانید دامن همت به کمر ببندید و نشر بدهید علم را.

حدیث معروف پیامبر (ص) به علی (ع): همچنین حدیث معروف پیامبر (صلی الله علیه و آله ) به علی (علیه السلام)

     قال رسولُ اللّه  صلى الله عليه و آله ـ لعليٍّ عليه السلام لَمّا بَعَثَهُ إلَى اليَمَنِ ـ : يا عليُّ ، لا تُقاتِلَنَّ أحَدا حتّى تَدعُوَهُ ، و ايمُ اللّه  لَأن يَهدي اللّه  على يَدَيكَ رجُلاً خَيرٌ لَكَ مِمّا طَلَعَت علَيهِ الشَّمسُ و غَرَبَت ، و لَكَ وَلاؤهُ يا عليُّ .

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله ـ هنگامى كه على عليه السلام را به يمن فرستاد ـ فرمود : اى على! هرگز با كسى جنگ مكن مگر اينكه قبلاً او را [به اسلام] دعوت كرده باشى كه به خدا سوگند، اگر خداوند كسى را به دست تو هدايت كند برايت بهتر است از آنچه آفتاب بر آن طلوع و غروب مى كند ؛ و تو بر شخص هدايت شده ولايت دارى ، اى على .

حال شما فضیلت هدایت افراد را محاسبه کنید .آفتاب بر تمام کره زمین می تابد و بلکه بر تمام کرات منظومه شمسی .

اگر از من بپرسد موفقیت شما در چه بوده می گویم:

نکته پایانی: رمز موفقیت

1.     نظم: برنامه هایتان منظم باشد. مطالعه، درس، عبادت، خواب ، بیداری را تنظیم ساعت کنیم. نظم باعث می شود. وقت دو سه برابر کاربرد پیدا کند»

2.     پشتکار: هرکس به هر جایی رسید از پشتکار رسید افرادی با استعداد متوسط اما پشتکار قوی به جاهای خوبی رسیدند به عکس افرادی بودند با استعداد خوب امّا پشتکار ضعیف به جایی نرسیدند.

شما فکر می کنید اینها که به سفر فضاییی می روند به همین آسانی است خیر چقدر باید تمرین بی وزنی کنند آنهم تمرین های سخت و طاقت فرسا. هر کاری زحمت احتیاج دارد اسلام آسان به دست نیامده عالمان بزرک زحمت ها و زجرها کشیده اند خون دل ها خورده اند .

3.     خلوص نیت: سومین رمز موفقیت و شاید مهمترین آنها خلوص نیت « ما کانَ لله ینموُ » خلوص نیت باعث برکت است . شما این سه عنصر را باهم ضمیه کنید . تا به جایی برسید .تصمیم بگیرید ناشران اسلام باشید.

این سه، عناصر اصلی موفقیت بنده بوده است.

من به همه شما و اساتید محترمتان واقعا  دعا میکنم . وبه سهم خودم از اساتید جامعۀ المصطفی و برادر محترممان جناب آقای اعرافی تشکر میکنم برنامه برنامه‌های بسیار خوبی است . امیدوارم مورد توجه خدا و حضرت ولیعصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف ) بوده باشید.[1] ـ بحار، ج 60، ص 213.

1ـ نهج البلاغه، کلمات قصار، حکمت 143.  

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: