جستجو
جستجوی پیشرفته
English | فارسی | Urdu | Az | العربی
صفحه اصلی > اخبار مجتمع 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نشست علمی «بررسی پدیده تحریف در کتب حدیثی برخی مذاهب »

برگزاری نشست علمی «بررسی پدیده تحریف در کتب حدیثی برخی مذاهب » مجتمع امین بلوک یک

   در تاریخ 4/11/95 توسط گروه علمی تربیتی فقه مقارن مدرسه عالی فقه تخصصی نشست علمی «بررسی پدیده تحریف در کتب حدیثی برخی مذاهب » با همکاری معاونت پژوهش مجتمع آموزش عالی فقه در سالن همایشهای ساختمان شماره دو مجتمع آموزش عالی فقه (مجتمع امین بلوک 1 طبقه چهارم) با حضور بیش از 150 نفر طلاب مدرسه عالی فقه تخصصی و مدرسه عالی فقه و معارف اسلامی برگزار گردید.

جلسه با تلاوت قرآن آغاز گردید و پس از آن حجت الاسلام والمسلمین نیسی دبیر پژوهشی گروه فقه مقارن مطالبی در خصوص سوابق گروه فقه مقارن ارائه نمودند. در ادامه حجت الاسلام والمسلمین استاد حسن ضیاء توحیدی استاد سطوح عالی حوزه و دانشگاه به ایراد سخنرانی و بیان مباحث علمی در خصوص موضوع نشست علمی پرداختند.

استاد توحیدی با توجه به نقل قرآن به یکی از کارهای خلاف علمای بنی اسرائیل اشاره کردند که اجازه نمی­دادند برخی واقعیت­ها به  مردم منتقل شود و در این راستا از دو راه استفاده می­کردند: کتمان حقایق و تحریف مطالب. در کتمان حقایق با توجه به اینکه کتاب تورات در اختیار عموم مردم نبود  و فقط در اختیار علمای بنی­اسرائیل بود، هر بخشی از تورات که نمی­خواستند را به مردم نمی­گفتند، از جمله وقتی نبی اکرم اسلام(ص) به نبوت مبعوث شدند، علمای اهل کتاب که کتب مقدس در اختیارشان بود به روشنی می­دانستند که حضرت محمد(ص) همان پیامبر خاتمی است که پیامبران پیشین وعده آمدن آن حضرت را داده­اند و اگر این مطلب را به مردم منتقل می­کردند یهودیان و مسیحیان به دین اسلام می­گرویدند لذا این واقعیت را از مردم کتمان کردند.

مشکل دیگر تحریف مطالب بود که در این خصوص گاهی مطلبی که مربوط به جای دیگر بود به مبحث دیگری ارتباط می­دادند که در قرآن نیز به آن اشاره شده است:«یحرفون الکلم عن مواضعه» سخنان را از جاى خود، تحریف مى‏ كنند( 46 نساء). گاهی نیز مطالب را تقطیع می­کردند و بصورت ناقص ارائه می­دادند. روایتی است که آنچه در امتهای قبل اتفاق افتاده است، درامت اسلام نیز تکرار می­شود.

 بسیاری از احادیث و واقعیت­هایی که پیامبر اکرم اسلام(ص) فرمودند، پس از ایشان گاهی کتمان کردند، گاهی نقل نکردند و گاهی آوردند ولی تحریف کردند. بعضی از نویسندگان کتب حدیثی برخی فرق حتی در تلخیص و تهذیب کتب گذشتگان خود تصریح دارند که برخی مطالب را که نمی­خواستند مردم بفهمند، نقل نمی­کردند. از جمله سیره ابن هشام در رابطه با کتب ابن اسحاق و سیره بخاری در صحیح بخاری و موارد بیشماری از این قبیل.

   در ادامه استاد مصادیق عینی از تحریف در کتب حدیثی برخی مذاهب ارائه نمودند و در پایان نشست برنامه پرسش و پاسخ انجام شد و شرکت کنندگان سؤالات خود را مطرح کرده و استاد ضیاءتوحیدی به سؤالات پاسخ گفتند. جلسه ساعت 12 پایان یافت.


٠٧:٣٢ - يکشنبه ١٠ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٨٢٧٤٧    /    تعداد نمایش : ٢٤٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

بازديد کنندگان اين صفحه: 962912 بازديدکنندگان امروز: 56 کل بازديدکنندگان: 3631017 زمان بارگذاری صفحه: 1/2031
قم چهار راه شهدا خیابان حجتیه تلفن 37182125-025 - تمامی حقوق این سایت برای مجتمع آموزش عالی فقه محفوظ است.