جستجو
جستجوی پیشرفته
English | فارسی | Urdu | Az | العربی
صفحه اصلی > اخبار مجتمع 


  چاپ        ارسال به دوست

افتتاحیه گروه فقه پزشکی و نشست علمی «دانش پزشکی در سایه سار فقه »

افتتاحیه گروه فقه پزشکی و نشست علمی «دانش پزشکی در سایه سار فقه » مجتمع امین حسینیه قدس

   در تاریخ 27/10/95 توسط گروه علمی تربیتی فقه پزشکی مدرسه عالی فقه تخصصی نشست علمی « دانش پزشکی در سایه سار فقه » با همکاری معاونت پژوهش مجتمع آموزش عالی فقه در حسینیه قدس ساختمان شماره دو مجتمع آموزش عالی فقه (مجتمع امین) با حضور حجت­الاسلام والمسلمین ترابی رئیس محترم مدرسه عالی فقه تخصصی، دکتر عادلی معاون محترم آموزش دانشگاه علوم پزشکی استان قم، حجت­الاسلام والمسلمین طاهری نماینده ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی استان قم، حجت­الاسلام والمسلمین دکتر ایمن المصری مدیر محترم گروه فقه پزشکی، اساتید گروه فقه پزشکی و طلاب مدرسه عالی فقه تخصصی و مدرسه عالی فقه و معارف اسلامی برگزار گردید.

جلسه با تلاوت قرآن آغاز گردید و پس از آن حجت الاسلام والمسلمین ترابی رئیس محترم مدرسه عالی فقه تخصصی ضمن خیر مقدم به مدعوین و حضار، بصورت مختصر فعالیت­های مدرسه عالی فقه تخصصی را در زمینه گسترش رشته­های فقه تخصصی تشریح کردند. در ادامه دکتر عادلی معاون محترم آموزش دانشگاه علوم پزشکی استان قم در خصوص ضرورت رشته فقه پزشکی به ایراد سخنرانی پرداختند و ضمن اعلام آمادگی دانشکده سلامت و دین دانشگاه علوم پزشکی استان قم جهت همکاری در برگزاری دوره­های تحصیلات تکمیلی در رشته فقه پزشکی، استفاده از پایان نامه­های فارغ التحصیلان این رشته در مراکز علمی و پزشکی وابسته را از ثمرات راه­اندازی فقه پزشکی دانستند.

پس از ایشان حجت­الاسلام والمسلمین طاهری نماینده ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی استان قم سخنرانی کرده و بیان کردند: از نقاط مختلف ایران با قم تماس می­گیرند و مسائل فقهی پزشکی را سؤال می­کنند که در این زمینه با خلأ فتاوای فقهی پزشکی و در برخی مواقع با تناقض در فتاوای فقهی پزشکی مواجه هستیم. همچنین از کشورهای دیگر با قم ارتباط برقرار می­کنند که در زمینه اخلاق پزشکی در ایران چه کارهایی انجام شده است و از این قبیل موارد بسیار وجود دارد که نیاز مبرم به فقه پزشکی را نشان می­دهد.

 در ادامه حجت­الاسلام والمسلمین هروی دبیر محترم پژوهش گروه فقه پزشکی سخنرانی کرده و در زمینه ضرورت تأسیس فقه پزشکی به مواردی اشاره کردند که مهمترین آن وحدت در رویه و کیفیت افتاء در امور فقهی پزشکی بود. در پایان سخنران نشست علمی حجت­الاسلام والمسلمین خدادادی استاد سطوح عالی حوزه به ایراد سخنرانی و بیان مباحث علمی در خصوص موضوع نشست علمی پرداختند. استاد خدادادی  یکی از مشکلات در بحث پزشکی و نکات فقهی را عدم علم افراد به احکام فقهی برشمردند. از جمله در معاینات و مراجعات پزشکی وظایف دینی بیمار و پزشک در قالب احکام شرعی بروز می­کند که مراعات این احکام وظیفه دینی بیمار و پزشک است، البته نکته مهم این است که بیمار و پزشک وظیفه دینی خود را بدانند ولی این مهم مغفول مانده است. مخصوصاً در مباحث زنان و نازایی توجه به مسائل و احکام شرعی کمتر می­شود و یا در بسیاری از موارد بیماران در حال احتضار، پرستار یا کادر درمانی وظایف و احکام شرعی شخصی که بر بالین محتضر است را نمی­دانند و یا سؤال این است آیا همه پزشکان می­دانند  شرعاً حرام است در کاری که تخصص ندارند و تشخیص بیماری نمی­دهند دخالت کنند و هزینه بابت معاینه این امور بگیرند؟ بیمار و پزشک هم در جنبه اعتقادی باید تدین و تقوی داشته باشند که احکام شرعی را رعایت کنند و هم در جنبه عملی از احکام و وظایف خود آگاهی داشته باشند.

احکام فقهی در مراحل مختلف پزشکی مثل آموزش، معاینه و درمان وجود دارد که وظیفه فقیه این است که در این زمینه فعالیت کرده و احکام مربوطه را استخراج و بیان کند. در ادامه استاد خدادادی برخی مصادیق عینی از عدم آگاهی کادر درمانی و بیماران را نسبت به احکام و وظایف خود و مشکلات بوجود آمده در این خصوص را بیان کردند.جلسه ساعت 12 پایان یافت.


٠٧:٢٩ - يکشنبه ١٠ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٨٢٧٤٦    /    تعداد نمایش : ٢٤٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

بازديد کنندگان اين صفحه: 958459 بازديدکنندگان امروز: 156 کل بازديدکنندگان: 3596302 زمان بارگذاری صفحه: 1/3125
قم چهار راه شهدا خیابان حجتیه تلفن 37182125-025 - تمامی حقوق این سایت برای مجتمع آموزش عالی فقه محفوظ است.