سه شنبه ٠٢ بهمن ١٣٩٧

مجتمع آموزش عالی فقه

فِيهِ رِجَالٌ يُحِبُّونَ أَن يَتَطَهَّرُوا

اوقات شرعی به افق شهرها

صفحه اصلی > اخبار مجتمع سه شنبه ١٥ آبان ١٣٩٧ ٩٥٥٧١

مراسم استقبال از زائرین حضرت ابا عبدالله الحسین(ع)در مجتمع آموزش عالی فقه

قرائت زیارت عاشورا توسط حجت الاسلام و المسلمین یعقوبی

مداحی مداح اهل‌بیت جناب آقای

در این مراسم بعد از قرائت زیارت عاشورا و مداحی، ریاست مجتمع آموزش عالی فقه حضرت حجت‌الاسلام‌والمسلمین محامی(زیدعزه) ضمن خیرمقدم به زایرین حضرت اباعبدالله u برای تبرک حدیث از حضرت امام رضا uرا بیان داشتند: « إنّ لِكُلِّ إمامٍ عَهدا في عُنُقِ أوليائهِ و شِيعَتِهِ ، و إنّ مِن تَمامِ الوَفاءِ بالعَهدِ و حُسنِ الأداءِ زيارَةَ قُبُورِهِم ، فَمَن زارَهُم رَغبَةً في زيارَتِهِم و تَصدِيقا بما رَغِبُوا فيهِ كانَ أئمَّتُهُم شُفَعاءَهُم يَومَ القِيامَةِ » هر امامى به گردن دوستان و شيعيان خود عهدى دارد كه وفاى كامل به اين عهد ، و بجاى آوردن نيكوى آن ، با زيارت قبور آنان است. پس كسانى كه با رغبت و علاقه به زيارت ايشان و باور داشتن آنچه آنان ترغيب كرده اند، زيارتشان كنند ، امامانِ آنها در روز قيامت شفيعشان باشند .

ایشان فرمودند: شیعیان یابد وفادار به امامشان باشند وفاداری به عهد وپیمانی که با امامشان بسته‌اند ، عهد و پیمانی که از امام به گردن آن‌ها است بتوانند به آن عهد وفا کنند. یکی از راه‌های وفای به عهد، تجلی ظهور وبروز وفای به عهد در زیارت قبرهای مطهر ائمه علیه السلام است.

ایشان بیان داشتند: اگرکسی با اعتقاد و عشق تلاش کند تا به زیارت آن‌ها مشرف شود و ایمان داشته باشد به آن امام و مسیری که امام در آن جهت حرکت کرده است و آنچه امام به آن رغبت داشته است این هم اقتدای به امام و پیروی همان امام است و در همان مسیر گام برداشتن است؛ لذا برای چنین شخصی امام شفیع او در روز قیامت خواهد بود.

ایشان در ادامه فرمودند: در زمان رسول خدا مردم از پیامبر اکرم(ص) شنیده بودند«اِنَّ الْحُسين مِصباحُ الْهُدي وَ سَفينَهُ الْنِّجاه».

تلقی و برداشت آن‌ها از این حدیث این بود که امام حسین uبه‌عنوان فرزند رسول خداr ، فرزند علی uو فاطمه زهرا(س) می‌تواند پیشوایی مردم باشد و معیار حق و باطل و مردم را به راه راست هدایت کنند. ولی اینکه چه اتفاق  در زندگی اباعبدالله(ع) خواهد افتاد  برای مردم روشن نبود و آن تلقی و برداشت را نداشتند که بعد از حادثه عاشورا از این حدیث شریف داشتند. هیچ وقت فکر نمی کردند چه صحنه ای در عاشورا اتفاق می افتد که تا قیام قیامت یک چراغ روشن و آتش برفرخته می شود که دل‌های مردم را متوجه خودش می‌کند. مسیر حق و باطل را مشخص می‌کند حتی اگر خبر شهادت اباعبدالله الحسین(ع) را شنیده بودند آن قتل‌های فجیع را؛آن به رحمی هارا ؛آن شقاوت و بدبختی هارا که در عاشورا در جبهه دشمن تجلی پیدا کرد و قساوت‌های که به خرج دادند برایشان قابل‌تصور نبود. حتی الان هم که اتفاق افتاده برای ما قابل‌تصور نیست و اگر درک کنیم قابل‌تحمل نیست. لذا برداشت از این حدیث قبل از حادثه عاشورا و بعد ازحاثه عاشورا برای همگان متفاوت است.

ایشان همچنین اظهار داشتند: برداشتی که ما از این حدیث الان داریم متفاوت است از برداشت که در سدهای قبل داشتیم. با حرکت عظیمی که الآن دیده می‌شود و این جمعیتی که با پایی پیاده با عشق و علاقه از کشورهای های مختلف، یک حضور عمومی و نمایش بین المللی را تشکیل می‌دهد و به زیارت حضرت مشرف می‌شود نشان دهنده درک و فهم و برداشت متفاوت از این حدیث است.

 ایشان در ادامه فرمودند: حضور و حرکت قشرهای مختلف مردم ازکشورهای گوناگون اعم از مرد و زن، پیر و جوان  به سمت حرم حضرت اباعبدالله علیه السلام نشان‌دهنده وحدت و همبستگی جامعه اسلامی است که به سمت ظهور حضرت ولی عصر Uدر حرکت است.


 

 

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: