شنبه ٢٧ مهر ١٣٩٨

مجتمع آموزش عالی فقه

فِيهِ رِجَالٌ يُحِبُّونَ أَن يَتَطَهَّرُوا

اوقات شرعی به افق شهرها

صفحه اصلی > اخبار مجتمع شنبه ١٩ اسفند ١٣٩٦ ٩١٦٠٥

بسم الله الرحمن الرحیم

 کارگاه شیوه نگارش مقالات علمی در تاریخ 4/11/96 روز چهارشنبه ساعت 18  الی 21 در مدرسه عالی فقه تخصصی با حضور طلاب و همکاران و معاون محترم پژوهش برگزار گردید.

در این جلسه جناب استاد طریقه دار به بیان نکاتی در مورد نگارش متون و مقالات علمی پرداخته و به عنوان شیوه عملی، متونی را در اختیار شرکت کنندگان قرار داده تا به صورت عملی کارگاه ادامه پیدا کند.

 

رئوس مطالب ذکر شده به این شرح است.

انواع ویرایش:

عملمی(محتوایی)؛ نگارشی (زبانی و ادبی)؛ صوری؛ ترجمه؛ تسهیلی(احیایی)

عملی(محتوایی):

عهده دار اصطلاح محتوای کتاب و علمیت آن است. به دنبال صحت و دوستی ادعاها؛ تاثیر پذیری ها، تفاوت ها؛ و ... است. بدون آنکه به جمله بندی؛ ویرگول و ... توجه نماید. بلکه معرفی صحیح موضوع ؛ علت شناسی های آن؛ مراحل منطقی و ... است.

 

از لحاظ منطقی اولین مرحله ویرایش؛ ویرایش علمی است. این نوع ویرایش از زمان پیدایش کتابت بوده است

نگارش: بعد از پذیرش مرحله سابق؛ جمله بندی های مورد توجه قرار می گیرد. کمی به این ویرایش دست می زند که خود نویسنده باشد. ابتدا به جملات توجه می نماید سپس واژه ها توجه می شود. مخاطب اثر را می شناسد و واژه ها را با سطح علمی مخاطب به چالش می کشد. به نثر نویسنده توجه می نماید.

سبک نگارش ها سه دسته اند: خورشید طلوع کرد (واژه ها مستقیما بر مفهوم دلالت می کند) اما گاهی همین جمله ادبی می شود (گل خورشید شکفت) در مورد اول سبک علمی است. واژه ها نباید کنایه و مجازی باشد در سبک علمی (سرو) همان درخت است اما در نوشته ادبی (قد بلند) است . در نوشته های ادبی/تخیلی کنایه رکن اصلی است. در نگارش علمی نباید کنایه و تخیلی وجود داشته باشد. بهترین نوشته علمی از شهید مطهری در اصول فلسفه و روش رئالیسم (حاشیه ها) می باشد.

 

پس ویراستار نگارشی ابتدا نوع نگارش را مشخص نماید سپس بر اساس آن ویرایش صورت می پذیرد.

دکتر حداد عادل-شهیدی- زرین کوب- حکیمی- بهاالدی خرمشاهی

نوع سوم عامیانه است که در داستان و رمان بکار می رود

بهترین روش در ابتدای کار؛ الگو گیری و تقلید در نگارش است.

ویرایشگر باید نگارش را با دستور زبان فارسی مطابقت دهد. باید اجمالا یک کتاب دستور زبان فارسی را خوانده باشد. کتاب های دستور زبان فارسی دبیرستان بهترین است. در کنار آن کتاب دستور زبان فارسی دکتر گیوی است.

ویراستاری که می خواهد جملات و کلمات را دستکاری نماید خود باید دامنه لغات بالایی داشته باشد که از دو راه مطالعه  و نوشتن به دست می آید.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: