شنبه ١٤ تير ١٣٩٩

مجتمع آموزش عالی فقه

فِيهِ رِجَالٌ يُحِبُّونَ أَن يَتَطَهَّرُوا

اوقات شرعی به افق شهرها

صفحه اصلی > اخبار مجتمع دوشنبه ٩ تير ١٣٩٩ ١١٢٤٩٨

رهبر انقلاب: بعضی‌ها خیال میکنند که مسئله کرونا تمام شد. نه تمام نشده است. وقتی شما که مسئول دولتی هستید در یک اجتماع مردمی ماسک نمیزند جوانی هم که در خیابان راه میرود تشویق میشود ماسک نزند. بعد از آنی که تلفات‌مان دو رقمی شده بود و به حدود سی و چندتا رسیده بود حالا رسیده به صد و سی و چندتا. هم مردم و هم مسئولین مراقبت کنند. 

حرکت تحولی در قوه‌ی قضائیه نمیتواند صرفاً متکی باشد به یک مجموعه‌ی در رأس قوه. کاری بشود که مجموعه‌ی قوه و عناصر گوناگون در قوه، بدنه‌ی قوه معتقد بشوند به اینکه باید به معنای کلمه تحول پیشرفت‌گونه و به سمت تحقق اهداف عالی قوه‌ی قضائیه انجام بگیرد.

یکی از کارهای لازم در مبارزه‌ی با فساد نظارتهای مردمی است؛ برای نظارتها و گزارشهای مردمی زیرساخت حقوقی در داخل قوه لازم است، یعنی شما باید جایگاه این را در داخل قوه مشخص کنید که این گزارشها کجا برود، چه جوری بررسی بشود، و صحت و سقم این گزارشها شناخته بشود، چگونه دنبال بشود؛ آن گزارشگر هم امنیتش چگونه محفوظ بماند.

من که اصرارم بر عدم اغماض در مبارزه با فساد است از آن طرف هم اصرارم بر عدم تعدی است. خدای ناکرده اگر کسی که مفسد و فاسد نیست به عنوان مفسد و فاسد معرفی بشود و باهاش رفتار بشود این ظلم بسیار بزرگی است. وجود فساد و مفسد خیلی خطرناک است اما تعدی به بی‌گناه از این خطرناک‌تر است.

پیگیری متوازن همه‌ِی وظایف یکی از مسائلی است که باید مورد توجه باشد یعنی ما وقتی که به یکی از این وظایف سرگرم شدیم، از بقیه‌ِی وظایف غافل نمانیم. احیای حقوق عامه یا نظارت بر حُسن اجرای قوانین، یا پیشگیری از وقوع جرم یا اصلاح مجرمین اینها همه جزو چیزهایی است که در قانون اساسی ذکر شده و هر کدامی یک فصل مُشبع و مهمّی دارد

فساد مالی مثل همین ویروس کرونا بشدت واگیردار و مسری است؛ یک مفسد، دیگران را هم به دلایل مختلفی به فساد سوق میدهد. در ویروس کرونا این دست آلوده را اگر صابون زدیم و شستیم مسئله تمام میشود، آنجا دیگر آن دست با صابون زدن و شستن تمام نمیشود، جز قطع شدن چاره‌ای ندارد.

توفیقات کشور ما در مسئله‌ی مبارزه‌ی با کرونا در دنیا منعکس شده، این اول کار بود. حالا آن مجاهدت اولی سست شده از سوی بعضی از مردم و مسئولین. من نگرانی‌ام از این است که مجموعه‌های درمانی خسته بشوند. بایستی ما کاری کنیم که بار روی دوش اینها این قدر سنگین نباشد. خدای ناکرده اگر اینها خسته بشوند از کار، وضع بدتر خواهد شد.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: