دوشنبه ٠٥ اسفند ١٣٩٨

مجتمع آموزش عالی فقه

فِيهِ رِجَالٌ يُحِبُّونَ أَن يَتَطَهَّرُوا

اوقات شرعی به افق شهرها

صفحه اصلی > اخبار مجتمع 



چهارشنبه ٣ مهر ١٣٩٨ ١٠٤٣٨٥

نخستین جلسه درس اخلاق مدرسه تخصصی فقه در سال جدید تحصیلی، با حضور رئیس جامعةالمصطفی برگزار شد.

  حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی در این جلسه، ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری سید و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) و یاران ایشان، عاشورا را حادثه‌ای الهام‌بخش برای همه انسان‌های آزاده جهان دانست و اظهار داشت: قیام اباعبدالله‌الحسین(ع) واقعه‌ای پویا و جاویدان است که با شناخت بیشتر عوامل، ریشه‌ها، انگیزه‌ها، درس‌ها و عبرت‌های پیرامون آن، هر روز ابعاد بیشتری یافته، نقش‌آفرینی بیشتری در تاریخ بشر بر جای می­گذارد.

وی انقلاب اسلامی را یکی از پی‌آمدهای واقعه کربلا دانست و خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی ما موجی از امواج عاشوراست و به تعبیر امام خمینی(ره)، هر چه داریم، از محرم و صفر داریم.

رئیس المصطفی با اشاره به درس‌های فراوان قیام امام حسین(ع)، ابراز داشت: یکی از درس‌های عاشورا این است که اگر خواص و برجستگان جامعه اسلامی از حقایق و ارزش‌های الهی غافل شوند یا حساسیت خود را در برابر تغییر ارزش‌های جامعه از دست دهند و حاضر به قیام در برابر انحرافات نشوند، نتایج و پی‌آمدهای بسیار خطرناکی به دنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد: به تعبیر مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)، همین غفلت­ها موجب شد تنها نیم‌قرن پس از پیدایش اسلام به همت و فداکاری رسول خدا(ص)، کار به جایی برسد که نزدیک‌ترین افراد به ایشان از نظر نسب و اندیشه، به دست افرادی که مدعی پیروی از پیامبر(ص) و معتقد به مکتب آن حضرت بودند، مظلومانه به شهادت برسند.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی غفلت خواص را زمینه فریب توده‌های مردم دانست و گفت: امروز نیز جهان اسلام از مشکلات و مصائب فراوانی رنج می‌برد و برخی از کسانی که داعیه‌دار اسلام هستند و خود را متولی مراکز اصلی اسلامی می‌دانند، با دشمنان قسم‌خورده و کسانی همراه شده‌اند که به دنبال محو همه آثار و محتوای واقعی اسلام هستند و مع‌الاسف بسیاری از خواص نیز سکوت کرده‌اند یا حتی توجیه‌گر اعمال آنان هستند.

وی دلیل عمده این عملکرد را پیروی از نفسانیات خواند و تصریح کرد: ممکن است بخشی از این غفلت­ها نیز به دلیل جهل و بی‌بصیرتی باشد که ضعف و بیماری است و غرور و اعجاب نفس مانع مراجعه به عالمان برای درمان آن می‌شود.

رئیس المصطفی ادامه داد: در چنین شرایطی، انقلاب اسلامی به عنوان موج بزرگ برخاسته از عاشورا، چراغ هدایتی برای جهانیان برافروخت و الهام‌بخش همه آزادی‌خواهان عالم گردید.

وی با گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس، هشت سال ایستادگی مظلومانه را در برابر اجماع جهانی ضد انقلاب اسلامی بسیار مهم دانست و گفت: رزمندگان ما در زمانی که هنوز انقلاب از قوام کافی در عرصه‌های گوناگون مانند نظامی و دفاعی برخوردار نبود، با الهام گرفتن از حادثه کربلا و تمسک به سیره شهدای عاشورا موفق شدند در برابر رژیم متجاوزی که حمایت همه‌جانبه شرق و غرب آن روزگار را برای درهم شکستن انقلاب اسلامی در اختیار داشتند، جوانمردانه ایستادگی نمایند.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی توکل بر خدا و اتکا به ذخیره تاریخی حادثه کربلا را از دلایل اصلی پیروزی در برابر رژیم متجاوز و هم‌پیمانانش برشمرد و اذعان داشت: این تجربه تاریخی موجب شده است تاکنون دشمن جرئت رویارویی مستقیم نظامی با انقلاب اسلامی را پیدا ننماید. انقلاب اسلامی هیچ گاه خود را منحصر در حدود جغرافیایی ندانسته و هرگز نیز به دنبال حضور منفعت‌طلبانه در جهان نبوده، بلکه آرمان آن ارائه گفتمان الهی و انسانی به جهانیان است.

وی یکی از توطئه‌های مهم را در برابر این حرکت تاریخی، تهاجم فرهنگی، اخلاقی و علمی دانست و یادآور شد: این مسئله به معنای دست کشیدن کامل دشمن از تهاجم امنیتی و نظامی نیست، ولی امروز عرصه اصلی، مبارزه در میدان افکار و اندیشه‌هاست و دشمن می‌کوشد با روش‌های مختلف این میدان را تسخیر نماید. این هجوم و سیطره فرهنگی عظیم، جنگ واقعی به شمار می‌رود که در آن، قلم و قدرت بیان تعیین‌کننده است و نقش مراکز علمی، اندیشمندان، حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها، رسانه‌ها و... برجسته است.

رئیس جامعةالمصطفی ایستادگی در برابر این امواج را نیازمند نهضت علمی و فرهنگی دانست و ادامه داد: امروز در آغاز فصل جدیدی از فعالیت‌های علمی قرار داریم، ولی این فعالیت علمی باید با احساس رسالت اجتماعی و تاریخی همراه باشد.

وی خاطرنشان کرد: هیچ دینی به اندازه اسلام، دعوت به تعلم، تعقل و تدبر نکرده است. مؤمنانی که علم را چراغ راه خویش قرار دهند، از جایگاه بالایی نزد خداوند متعال برخوردار هستند، ولی این عظمت و بزرگی در صورتی به دست می‌آید که علم‌آموزی در مسیر و شرایط درستی قرار داشته باشد. در غیر این صورت، علم نیز می‌تواند مانند بسیاری از نعم دیگر، به منشأ مصائب برای انسان و دیگران مبدل گردد.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی توجه به آداب و اخلاق تعلیم و تعلم را ضروری دانست و بیان داشت: برای آموختن علمی که در آیات و روایات ما این میزان بر آن تأکید شده، آدابی نیز تعیین گشته که امروز قدری در میان جویندگان علم کم‌رنگ شده است. لازم است همه ما به مسئله آداب و اخلاق تعلم توجه بیشتری داشته باشیم، وگرنه ممکن است ما را در مسیر غلط قرار دهد.

وی اخلاص، همراه نمودن علم با عمل و نشر علم را از آداب مهم علم‌آموزی برشمرد و گفت: امروز شاهدیم برخی به دلیل بی‌توجهی به این آداب، بخش زیادی از عملکرد خود را به رقابت‌های نابه‌جا و مخرب اختصاص داده‌اند که متأسفانه منشأ بیشتر آن به نفسانیات بازمی­گردد.

رئیس المصطفی برنامه‌ریزی و رعایت نظم را یکی از آداب علم‌آموزی دانست و اظهار داشت: طالب علم باید برای کار علمی برنامه داشته باشد. گاهی گفته می‌شود نظم ما در بی‌نظمی است که تعبیر درستی به نظر نمی‌رسد، زیرا هیچ گاه بی‌نظمی سبب پیشرفت نمی‌گردد. البته باید به این مسئله نیز توجه داشت که نباید به نام نظم، سخت‌گیری‌هایی شود که موجب مانع‌تراشی در مسیر علم‌آموزی طلاب گردد.

وی تحمل سختی‌ها، کمبودها و مشکلات را از لوازم علم‌آموزی خواند و گفت: کمتر می‌توانیم کسی را ببینیم که به درجه علمی مطلوبی رسیده باشد، ولی در این مسیر با هیچ دغدغه و سختی روبه‌رو نشده باشد. برخورداری از همت بلند و تحمل سختی‌ها و مشکلات، از لوازم علم‌آموزی است. باید پذیرفت امروز بخش زیادی از طلاب علم در مسیر زندگی خود دچار سختی­ و تنگناهایی هستند، ولی در روایات، تحمل سختی‌ها، مشکلات و تنگناها، بخشی از آداب علم‌آموزی است که البته این مسئله به معنای سلب مسئولیت از مدیران و برنامه‌ریزان نیست.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی، در پایان، ضمن تبریک فرارسیدن سال جدید تحصیلی، ابراز داشت: در آغاز سال جدید تحصیلی و فصل جدید علم‌آموزی، از خداوند می‌خواهیم توفیق استفاده از این فضای امن و معنوی را، که به برکت ایثار و فداکاری انسان‌های والا پدید آمده است، در راه علم‌آموزی و حرکت در مسیر الهی به همه ما عنایت فرماید.

شایان ذکر است، در ابتدای این جلسه، «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ حسینی»، رئیس مدرسه تخصصی فقه، ضمن خیرمقدم به رئیس جامعةالمصطفی، گزارشی از برنامه‌های فرهنگی این مدرسه را در سال جدید تحصیلی تشریح کرد.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: