سه شنبه ١٨ مرداد ١٤٠١

مجتمع آموزش عالی فقه

فِيهِ رِجَالٌ يُحِبُّونَ أَن يَتَطَهَّرُوا

اوقات شرعی به افق شهرها

صفحه اصلی > اخبار مجتمع دوشنبه ٢٣ خرداد ١٤٠١ ١٢٧٣٦٨

مراسم پر فیض زیارت عاشورا با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین تلخابی ریاست محترم مجتمع آموزش عالی فقه صبح روز پنجشنبه 12 خرداد ماه با حضور همکاران در مسجد مجتمع برگزار گردید.

در این مراسم پس از قرائت زیارت عاشورا حجت الاسلام و المسلمین تلخابی با اشاره به حدیثی از امام صادق (ع) فرمودند : در حدیث آمده : إِعْرَابُ اَلْقُلُوبِ عَلَى أَرْبَعَةِ أَنْوَاعٍ رَفْعٍ وَ فَتْحٍ وَ خَفْضٍ وَ وَقْفٍ
دو حالت اولیه برای توسعه قلب است و دو حالت دوم برای پس رفت و سکون قلب است .
فَرَفْعُ اَلْقَلْبِ فِي ذِكْرِ اَللَّهِ تَعَالَى اگر می خواهید قلب توسعه پیدا کند ، بلندی قلب در ذکر خداوند است . همانطور که امام صادق (ع) می فرمایند هیچ عبادتی نیست که حد و مرزی نداشته باشد الا دو عبادت :


1 . ذکر الله  2. گریه برای عزای سید الشهدا

در اینجا منظور تنها ذکر لسانی نیست شما با خدمت به خلق خداوند و خدمت به بندگان او در حال ذکر خداوند می باشید .
ایشان بیان داشتند : دومین حالت قلب فتح القلوب یعنی گشایش قلب است و آن در رضایت از خداوند متعال است . وَ فَتْحُ اَلْقَلْبِ فِي اَلرِّضَا عَنِ اَللَّهِ تَعَالَى.انسان در کارها و اعمال خود در بلاها و مصیبت ها و تمامی امور راضی به رضایت خداوند باشد .
وَ خَفْضُ اَلْقَلْبِ فِي اَلاِشْتِغَالِ بِغَيْرِ اَللَّهِ  سومین حالت خفض القلب یعنی پستی دل است و آن اشتغال به غیر خداوند و وَ وَقْفُ اَلْقَلْبِ فِي اَلْغَفْلَةِ عَنِ اَللَّهِ تَعَالَى چهارمین آن وقف و سکون قلب و فراموشی یاد خداوند است .
انشاءالله با ذکر و یاد خداوند روز به روز قلوب ما به سمت خداوند توسعه پیدا کند .

 

در پایان مراسم از همکاران بازنشسته مجتمع آموزش عالی فقه تقدیر به عمل آمد .

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: