سه شنبه ٠٦ اسفند ١٣٩٨

مجتمع آموزش عالی فقه

فِيهِ رِجَالٌ يُحِبُّونَ أَن يَتَطَهَّرُوا

اوقات شرعی به افق شهرها

صفحه اصلی > اخبار مجتمع دوشنبه ٨ مهر ١٣٩٨ ١٠٥٤٩٥

به گزارش خبرگزاری روابط عمومی مجتمع آموزش عالی فقه
مراسم آغاز سال تحصیلی مجتمع آموزش عالی فقه، روز یکشنبه  مورخ 98/7/7 با حضور ریاست محترم جامعةالمصطفی دکتر عباسی (زید عزه) ، ریاست محترم مجتمع آموزش عالی فقه حجت الاسلام والمسلمین تلخابی (زید عزه) ، مدیران محترم مدارس و همچنین حضور پر شور طلاب گرامی ، در مسجد مجتمع برگزار گردید.

در این مراسم حجت الاسلام  والمسلمین خیریان (زید عزه ) رییس محترم مدرسه مؤمنیه به فرصت ها ووظایف طلاب اشاره و فرمودند :

از فرصت های که در اختیار داریم به خوبی استفاده کنیم،و ظایف که  به عهده ماه گذاشته شده به خوبی انجام دهیم.


ایشان بیان داشتند: انقلاب اسلامی برخلاف خواست دشمن به پیروزی رسید و گسترش یافت و امروز گوش و چشم جهانیان به حوزه علمیه و مقام معظم رهبری است.

در ادامه مراسم حجت الاسلام و المسلمین تلخابی ریاست محترم مجتمع آموزش عالی فقه ضمن گرامیداشت آغاز سال تحصیلی جدید بیان داشتند خدمت به طلاب و فضلای عزیز را عبادت می دانیم و با این اعتقاد وارد مدرسه می شویم و با طلاب تعامل می نماییم. تلاش ما این است حداقل از لحاظ آموزشی محیط آموزشی برای تحصیل و تهذیب مهیا و مساعد باشد.


هر مقدار در این خدمت رسانه هزینه کنیم سرمایه گذاری ارزشمندی است.

ایشان فرمودند: یکی از لوازم مهیا شدن محیط آموزشی پایبندی و عمل به قوانین و برنامه های تدوین شده است. توجه به مسائلی مانند حضور و غیاب،حاضر بودن در تمامی جلسات درس برای فهم کامل دروس حوزوی ضروری است اگر طلبه ای به صورت نامنظم در کلاس ها شرکت نماید در فهم لازم مطالب موفق نخواهد بود .


ایشان بیان داشتند: مباحثه سنت اصیل حوزوی ماست که امروز در بسیاری از دانشگاه های جهان به عنوان روش تدریس بکار گرفته می شود. پرداختن به این سنت تحصیلی برای فراگیری صحیح و امادگی برای انتقال درست مطالب فراگرفته شده ضروری است. مسئولان و طلاب باید نسبت به این امر توجه جدی داشته باشد

 ایشان در ادامه فرمودند: باید با الگوبرداری از علمای بزرگ جهان اسلام هر یک از طلاب که از سراسر جهان برای تحصیل در جامعه المصطفی حضور دارند خودرا مهیا سازندو برنامه های بصیرتی که عمق فقه سیاسی داشته باشد در برنامه های مدرسه قرار گیرد.


 

سپس در ادامه مراسم حجت الاسلام والمسلمین دکترعباسی در این مراسم ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) و تقدیر و تشکر از اساتید و طلاب فرمودند: حادثه کربلا پرچم برافراشته عدالت خواهی درتاریخ بشریت است فقط مختص شیعیان و پیروان مکتب اهل بیت(ع) نیست به همه مسلمانان و بشریت تعلق دارد و به هر انسان حقیقت جو و ازاده تعلق دارد. امواج این حادثه در تاریخ تا امروز استمرار داشته است و در آینده بشریت نیز الهام بخش و نقش آفرین خواهد.

رئیس المصطفی در ادامه با گرامی داشت هفته دفاع مقدس فرمودند: هفته دفاع مقدس و انقلاب اسلامی برخواسته از حادثه کربلا است، نقطه عطفی در تاریخ جهان  شمرده می شودو این انقلاب نیز مانند عاشورا به یک سرزمین و جغرافیای اختصاص ندارد بلکه یک حادثه جهانی است مربوط به همه انسان های ازاده و حقیقت جو است.

ایشان فرمودند: درجنگ تحمیلی هرچند در ظاهر یک حکومت متجاوز این جنگ را آغاز نمود اما واقعیت صحنه ما با یک توطئه بزرگ جهانی علیه یک حرکت انقلابی جهانی روبرو بودیم تقریبا همه قدرت های آن روز رژیم متجاوز را حمایت همه جانبه قرار دادند اما به لطف الهی و درایت رهبر حکیم و پراقتدار انقلاب اسلامی و فداکاری و ایثارگری رزمندگان دفاع مقدس ایستادگی و مقاومت نتیجه داد و دشمن به اهداف خود برای از بین بردن انقلاب اسلامی دست نیافت.

رئیس المصطفی بیان داشتند: امروز پس از چهل سال این امنیت و اقتدار و سربلندی مسلمانان در منطقه نتیجه و آثار مقاومت هشت ساله است که ده ها هزار ایثارگر جان خود را فدا کردند و امروز در فضای امن از پیام انقلاب اسلامی برای بشریت سخن بگوییم.


 دکتر عباسی فرمودند: ضمن آرزوی توفیق در مسیر علم اندوزی در اغاز سال تحصیلی جدید برای طلاب اساتید و مسئولان مجتمع اموز عالی فقه بیان داشتند: فضای بانشاط علمی و اموزشی که در مجتمع راهبردی و مهم اموزش عالی فقه تنها با مشارکت و همراهی همه اساتید و طلاب و مسئولان ادامه خواهد یافت.

 ایشان فرمودند: در  عرصه های فرهنگی و علمی، نقش مراکز علمی و حوزه های علمیه از جمله جامعه المصطفی که رسالت خود را تربیت عالمان و فقیهان و دین شناسان بصیر قرار داده است تعیین کننده امروز مسلمانان  نیاز به اقتدار علمی و احیای تمدن بزرگ اسلامی در عصر جدید داریم.

حجت الاسلام والمسلمین عباسی بیان داشتند: مقام معظم رهبی در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، تمدن سازی را به عنوان آرمان و هدف بزرگ این مرحله از انقلاب اسلامی قرار دادند و تمدن سازی عرصه های مختلف فرهنگی اقتصادی علمی  در بر می گیرد ما به عنوان مشارکت کننده در این حرکت بزرگ مسئولیت در توسعه علمی جهان اسلام را بر عهده داریم.

ایشان با اشاره به کلام نورانی امیرالمومنین(ع) فرمودند: علم موجب اقتدار و قدرت می شود امروز دشمنان ما از قدرت علم استفاده می نمایند ضرورت دارد ما به اقتدار و پیشرفت علمی دست یابیم با نگاه جهانی و بین المللی، المصطفی به عنوان نهاد علمی بین المللی با پیام جهانی خود را در این زمینه مسئول می داند.

ایشان تأکید داشتند: علوم انسانی دراین توسعه از جایگاه ویژه برخوردار است بسیاری از علوم حوزوی و اسلامی که امروزه در حوزه علوم انسانی دسته‌بندی می‌شود، علوم تمدنی و مدیریتی است که با تربیت انسان و هدف گذاری برای جهان سروکار دارد یکی از مهم ترین این علوم فقه است، علوم فقه برای تمدن نوین اسلامی نقش تعیین کننده دارد سرامد دانش هایی است که در تمدن اسلامی و دنیای اسلام ایجاد شد و توسعه یافت علم فقه علم تنظیم زندگی انسان در حوزه فردی و روابط مدنی، اجتماعی و بین المللی است و زندگی فردی و اجتماعی انسان را بر اساس نگاه معنوی و الهی جهت می دهد.

ایشان بیان داشتند: انقلاب اسلامی این فرصت را برای علوم اسلامی  به ویژه فقه فراهم نمودنه است خود را در همه عرصه ها زندگی بشر عرضه نماید فقه خانواده، محیط زیست، بین الملل و... عرصه های جدید و افاق تازه ای است که گشوده شده و جامعه المصطفی و این مجتمع در بسیاری از این حوزه های پیشگام است تحقیقات نو گروه های پژوهشی رشته های آموزشی و... گام هایی است که برداشته شده اما هنوز در آغاز مسیر قرار داریم با هدف گذاری بلند در نظر داشته باشیم با توجه به ظرفیت نیروی انسانی جوان و بانشاط نتیاج درخشانی حاصل خواهد شد.

دکتر عباسی فرمودند: توجه به فقه های تخصصی و فقه مقارن بین مذاهب و بین الادیانی، پژوهش محوری و توجه خاص به نظام سطوح و نظام آموزشی سنتی حوزه، المصطفی به عنوان یک نهاد حوزوی اما با بهره برداری از جدیدترین روش های آموزشی و علمی رشته ها و حوزه های دانشی را پدید آورده است اما نظام آموزشی میراث حوزه های علمیه و تجربه ارزشمند را پاس داریم.

ایشان درادامه فرمودند: شرایط امروز تنگناها و مشکلاتی را به وجود اورده است که بهای ایستادگی در مسیر حق در طول تاریخ انسان های ازادی خواه پرداخت کردند اما سنت الهی نصرت و پیروزی برای افرادی است که مقاومت و صبوری می نمایند انشالله با مدیریت صحیح و همراهی همه اثار این فشارها و تنگانها به حداقل برساند.

در پایان این مراسم، از طلاب و استادان ممتاز مجتمع آموزش عالی فقه تقدیر به عمل آمد.
 

روابط عمومی مجتمع آموزش عالی فقه

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: